- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta przy kamicy nerkowej – jakie są najważniejsze zalecenia dietetyczne?

Dieta przy kamicy nerkowej – jakie są najważniejsze zalecenia dietetyczne?
Kamica nerkowa może powodować wiele uciążliwych dolegliwości. Jedną z nich są silne, promieniujące kolki, którym często towarzyszą problemy z oddawaniem moczu. Duży wpływ na nasilenie kamicy nerkowej ma nieodpowiednia dieta. Przy pomocy właściwego odżywiania oraz nawadniania organizmu można jednak zapobiegać schorzeniu. Kamica nerkowa a dieta – co jeść przy kamicy nerkowej?
Nie jest to tekst specjalistyczny. Każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
1. Zmagając się z kamicą nerkową, należy spożywać od 2 do 3 litrów wody niegazowanej.
2. Bardzo ważną częścią jadłospisu są zupy, szczególnie te na bazie bulionów.
3. Codziennie należy spożywać 4-5 posiłków dziennie z odstępem od 3 do 4 godzin pomiędzy posiłkami.
Dieta przy kamicy nerkowej – czy ma znaczenie?
Kamienie nerkowe to złogi związków chemicznych znajdujących się w moczu, które tworzą się w układzie moczowym i zalegają w nerkach, pęcherzu lub drogach moczowych. Ich obecność, a w szczególności przemieszczanie kamieni z nerki do moczowodu może powodować podrażnienie, a co za tym idzie silny, przeszywający ból. Jest on ostry, kłujący i promieniuje do pleców i pachwiny. W skrajnych wypadkach przemieszczające się kamienie nerkowe mogą spowodować zatkanie moczowodu. Wówczas konieczna jest interwencja lekarza urologa.
Do powstawania kamieni nerkowych w znacznym stopniu może przyczyniać się nieprawidłowa dieta. Złogi tworzą się np. wtedy, gdy w moczu nie znajduje się wystarczająca ilość magnezu. Co więcej, odpowiednie odżywianie i właściwe nawadnianie organizmu są w stanie skutecznie zapobiegać powstawaniu nowych kamieni nerkowych. Odpowiednia dieta przy kamicy nerkowej jest więc bardzo istotnym elementem profilaktyki.
Rodzaje kamicy nerkowej a dieta
Każda dieta przy kamicy nerkowej powinna opierać się na zasadach zdrowego odżywiania. Mowa tu więc o regularnym spożywaniu zróżnicowanych posiłków (4-5 posiłków dziennie i 3 lub 4-godzinnych odstępach czasu między jedzeniem). Jak w przypadku każdej diety, dzienna dawka kalorii powinna być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania każdej osoby.
Szczególnie istotne w każdym przypadku kamicy nerkowej jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Najczęściej mówi się o piciu min. 2,5 l wody mineralnej dziennie. Należy jednak podkreślić, że to, jaka dieta przy kamicy nerkowej będzie najlepsza, zależy od składu kamieni. To w połączeniu z ogólnymi zasadami zdrowego odżywiania i przyjmowaniem odpowiedniej ilości płynów może zapobiec tworzeniu się nowych kamieni nerkowych. Czego nie jeść przy tym schorzeniu?
Dieta przy kamicy nerkowej szczawianowo-wapniowej, która jest najpowszechniej występującym rodzajem kamicy, wymaga zmniejszenia spożycia źródeł soli i wapnia. Należy również być ostrożnym podczas spożywania przetworów powodujących wzrost wydalania szczawianów z moczem. Jedzenie jakich owoców przy kamicy nerkowej szczawianowo-wapniowej nie jest wskazane? Warto ograniczyć spożywanie m.in. rabarbaru, truskawek, malin oraz mango. Oprócz tego chorzy nie powinni często sięgać po czekoladę, kawę, mocną herbatę, kiszonki, szpinak oraz produkty w postaci konserw rybnych i mięsnych. Z kolei w przypadku złogów fosforanowo-wapniowych powinno się ograniczyć m.in. spożycie mleka, jajek, przetworów mlecznych i kakao.
Czego nie wolno jeść przy kamicy nerkowej bez względu na rodzaj kamieni? Wśród uniwersalnych zasad diety na kamienie nerkowe wymienia się ograniczenie spożycia soli kuchennej i przypraw. Do tego warto zadbać o odpowiednie nawodnienie, ograniczenie spożywania gotowych mieszanek przypraw oraz zaprzestać stosowania suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Co więcej, bez względu na skład kamieni nie poleca się picia mocnej herbaty i kawy. Zaleca się także małe spożycie czekolady.
Dieta przy kamicy nerkowej – jak wygląda przykładowy jadłospis?
Przykładowy jadłospis przedstawia propozycję diety dla osób z najpowszechniejszą kamicą szczawianowo-wapniową. Tak, jak w przypadku innych diet, najlepiej, jeśli jadłospis składa się z 4-5 dań. Oprócz odpowiednich posiłków kluczowe jest także nawodnienie. Co pić przy kamicy nerkowej oprócz wody? Wodę mineralną można uzupełniać np. łagodnymi naparami czy świeżo wyciskanymi sokami z owoców.
Dzień można rozpocząć od zjedzenia jajecznicy na cebuli z pełnoziarnistym pieczywem, natomiast na drugie śniadanie warto wybrać lekką sałatkę grecką z chlebem orkiszowym. Propozycją na obiad jest spaghetti bolognese. Słodki podwieczorek może składać się z jogurtu naturalnego z kawałkami brzoskwini lub wybranego cytrusa, np. pomarańczy. Propozycją na kolację są natomiast kanapki na pełnoziarnistym chlebie z białym serem i rzodkiewką. Dieta przy kamicy nerkowej może być naprawdę różnorodna. Chorzy muszą ograniczyć spożycie tylko niektórych produktów, dzięki czemu mają możliwość przygotowania różnych, dopasowanych do ich preferencji smakowych dań.
Jakie owoce można jeść przy kamicy nerkowej?
Wiele osób zastanawia się jakie owoce przy kamicy nerkowej można jeść. Rzeczywiście trzeba szczególnie uważać na dietę. Na pewno zalecane są owoce cytrusowe, szczególnie pomarańcze i mandarynki. Jeżeli zażywasz leki, to zapytaj lekarza, czy możesz spożywać grejpfruty, gdyż kolidują one z wieloma lekami i wpływają na ich metabolizm.
Jakie zupy można jeść przy kamicy nerkowej?
Warto poznać przepisy na smaczne i zdrowe zupy przy kamicy nerkowej. Na pewno możesz przygotować chudy rosół z dużą ilością warzyw. Możesz także przygotować zupę z dodatkiem świeżych pomidorów. Wystarczy tylko do ugotowanego bulionu warzywnego dodać kilka pomidorków koktajlowych i gotować jeszcze przez ok. 15 minut. Zalecana jest też marchwianka, czyli zupa na bazie bulionu czy dużej ilości marchewek. Możesz także przygotować zupę rybną. Istotne znaczenie ma, by była przygotowana na bazie wody mineralnej z dodatkiem chudego mięsa i głów z ryb.
Czego unikać przy kamicy nerkowej?
Czego unikać przy kamicy nerkowej i szczawianowej? Unikaj zup na bazie warzyw, które zawierają dużą ilość szczawianów. Mowa choćby o szpinaku czy burakach. Zatem barszcz czerwony czy zupa szpinakowa są zabronione. Absolutnie zabronione jest spożywanie botwinek, a także ziemniaków. Nie wolno także jadać kawioru czy śledzi oraz podrobów, szczególnie niebezpieczna może być wątróbka. W przypadku owoców całkowicie trzeba zrezygnować ze śliwek. Z mięs trzeba wyeliminować baraninę. Nie zaleca się także spożywania mocnej kawy, herbaty czy nawet kakao.
Co można pić przy kamicy nerkowej?
Co pić przy kamicy nerkowe na co dzień? Na pewno zaleca się picie dużej ilości wody, koniecznie mineralnej. Można także spożywać pasteryzowane, chude mleko. Ponadto można także spożywać soki, najlepiej jabłkowe. Warto ewentualnie sięgnąć po lemoniadę na bazie cytryn i mięty. Zwróć uwagę, by szczególnie dużo wody wypić w godzinach wieczornych, by rozcieńczyć mocz. Możesz sięgnąć także po kawę zbożową, ale bardzo lekką.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr