dwie szklanki zielonej herbaty

Jaka herbata obniża poziom cukru we krwi?

16 lutego 2023
5 min
Autor: Katarzyna Olechniewicz

Picie herbaty to prosty, domowy sposób na codzienną walkę z cukrzycą. Aby jednak była ona udana, trzeba wiedzieć, jaka herbata obniża poziom cukru we krwi najskuteczniej. Do zapewnienia sobie zdrowia niezbędne jest też jej prawidłowe dawkowanie. Jeśli zastanawiasz się czego i ile pić, koniecznie poznaj te porady!

 

Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

 Jaka herbata jest idealna dla cukrzyków?

Najlepsza dla cukrzyków jest herbata zielona. Napar ten pełen jest witamin, wśród których dominują B, C, E i K. Nic, co skutecznie obniża poziom cukru we krwi, nie może obyć się też bez polifenoli, czyli związków chemicznych redukujących ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego. Osoby chore na cukrzycę powinny ją pić również ze względu na obecność antyoksydantów obniżających poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.

Osoby, które piją zieloną herbatę na obniżenie poziomu cukru, ograniczają również ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Kolejną cenną właściwością tego naparu jest przyczynianie się uczucia sytości. Dzięki temu organizm znacznie rzadziej zgłasza potrzebę sięgania po przekąski. W ten sposób diabetyk zmniejszy niebezpieczeństwo skoków poziomu insuliny wskutek np. jedzenia nadmiernej ilości słodyczy.

Jak szybko obniżyć cukier domowym sposobem? Zielona herbata to na szczęście niejedyna metoda. Alternatywą dla niej jest napój z żeń-szenia. Skutecznie obniża on poziom glukozy we krwi. Warto jednak pamiętać, że efektywność działania tego naparu jest naprawdę duża. Z tego powodu należy przestrzegać zaleceń lekarza co do ilości wypijanych w ciągu dnia szklanek. Bezpieczniejszy w stosowaniu jest rumianek. Herbata na zbicie cukru z tą rośliną nie tylko reguluje ilość glukozy, ale również ogranicza możliwość nabawienia się osteoporozy. Poprawia ona zdrowie niezależnie od tego, kiedy jest pita. Swoje właściwości zachowuje, zarówno gdy jest spożywana do posiłku, jak i na czczo.

Jak herbata z hibiskusa wpływa na poziom cukru w naszej krwi?

Róża sudańska, czyli hibiskus, to kolejny napój o wielu prozdrowotnych właściwościach. Tak jak zielona, rumiankowa i z żeń-szenia, jest to herbata obniżająca poziom trójglicerydów, jednego ze składników tkanki tłuszczowej. Ich prawidłowy bilans ma kluczowe znaczenie m.in. właśnie dla diabetyków. Działanie napoju z hibiskusa jest jednak nieco słabsze niż herbaty zielonej oraz z rumianku lub żeń-szenia.

Herbata na obniżenie cukru we krwi z hibiskusem ma też wiele innych dobroczynnych właściwości. Osoby, które lubią smak tego napoju, będą czuły się lepiej choćby ze względu na zbalansowanie ciśnienia krwi. Kolejną zaletą tego napoju jest przyspieszenie metabolizmu. Tym samym hibiskus pozwala utrzymać prawidłową masę ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadwagą.

Herbata z hibiskusa to ponadto skuteczny sposób na profilaktykę wielu chorób, w tym właśnie cukrzycy. Napój ten jest bogaty w przeciwutleniacze. Te naturalne substancje roślinne chronią komórki narządów takich jak żołądek, jelita, trzustka i nerki. Co więcej, picie tego napoju zapobiega również m.in. przedwczesnemu starzeniu się, zwalczając odpowiedzialne za nie wolne rodniki. Redukcja stresu oksydacyjnego, które wywołują, to ponadto metoda na uniknięcie miażdżycy.

Czy czarna herbata obniża poziom cukru?

Wiele osób zastanawia się, jak naturalnie zbić cukier, nie zmieniając niektórych dotychczasowych nawyków. Co ciekawe, jest to możliwe. Dobrą herbatą na obniżenie cukru jest też jej czarna odmiana. Napar z niej przygotowany ogranicza tempo transportowania glukozy przez a-amylazę i glukozydazę. Dzięki temu ilość cukru we krwi utrzymuje się na właściwym poziomie.

Jak często trzeba pić herbatę, aby obniżała poziom cukru?

Najzdrowsze odmiany herbaty, czyli zielona i rumiankowa, są dozwolone w ilości 4-5 szklanek dziennie. W przypadku herbaty czarnej nie powinno przekraczać się dawki 4 szklanek. Najlepiej jednak wypić jeszcze porcję mniej. Szczególny nacisk na prawidłowe dawkowanie trzeba położyć w przypadku picia herbaty z żeń-szenia. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, ile wolno jej pić. Zależy to od indywidualnych potrzeb i możliwości diabetyka. Uważać na ten napój powinny m.in. osoby mające problemy z sercem. O tym ile i czy w ogóle pacjent powinien ją pić, zdecydować musi lekarz.

Sposobów na to, jak obniżyć poziom cukru we krwi domowymi sposobami, jest na szczęście wiele. Dzięki temu bez kłopotu można kurować się przy pomocy swojego ulubionego rodzaju napoju. Jednak niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, pamiętaj, by zachować umiar w jego piciu. Tak jak w przypadku każdej substancji spożywanie herbaty może przynieść zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.

Jaka herbatka na zbicie cukru?

Jeśli zastanawiasz się, jaka herbata obniża poziom cukru we krwi, musisz wiedzieć, że nie wszystkie herbaty są tej samej jakości. Chcąc mieć możliwość wykorzystania dobroczynnych właściwości poszczególnych herbatek, musisz stawiać wyłącznie na napary najwyższej jakości.

Najlepsze efekty przy zbijaniu cukru wykazuje odpowiednio parzona zielona herbata. Na obniżenie poziomu cukru we krwi stosowana była już kilka wieków temu w tradycyjnej medycynie ajuwerdyjskiej. Osoby regularnie pijące zieloną herbatę nie tylko zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy, ale również zmniejszają działalność wolnych rodników w organizmie, co prowadzi do spowolnienia procesów starzeniowych.

Co pić żeby obniżyć cukier we krwi?

Przy cukrzycy należy pić przede wszystkim napoje mające zerową lub niską kaloryczność. To już samo w sobie będzie zapobiegać wzrostowi cukru we krwi.

Jednak jeśli zależy nam na tym, aby aktywnie działać na rzecz obniżenia cukru we krwi i zastanawiamy się, jakie zioła na cukrzycę stosować, to specjaliści polecają napary z rumianku, imbiru, hibiskusa. Wszystkie te rośliny posiadają związki przeciwutleniające, dzięki czemu działają przeciwwzapalnie i wspomagają naturalne funkcje organizmu.

Należy jednak pamiętać, że same zioła na cukrzycę zdecydowanie nie pomogą, jeśli dieta nie będzie odpowiednio zbilansowana, a pacjent nie będzie zażywać leków przepisanych przez lekarza.

Czy herbata z cytryną obniża cukier we krwi?

Herbata z cytryną nie obniża poziomu cukru we krwi, ale z pewnością jest dobrym sposobem na zaspokojenie pragnienia diabetyka. Jest to napój o zerowej lub śladowej ilości kalorii, smaczny i nawadniający. Picie herbaty z cytryną na zimno i na ciepło raczej nie zaszkodzi żadnemu cukrzykowi.

Czy herbata miętowa zbija cukier?

Czy miętowa herbata pomaga na zbicie cukru? Niektóre badania wskazują, że zawarty w liściach mięty kwas rozmarynowy hamuje działanie pewnych enzymów wytwarzanych przez trzustkę i w jelitach. Następstwem tego może być obniżenie stężenia glukozy we krwi. Pamiętajmy, że chcąc stosować zioła na obniżenie cukru, warto przede wszystkim zasięgnąć opinii i porady lekarza: niektóre zioła mogą wspomóc leczenie, jednak inne hamują przyswajanie substancji aktywnych z leków. Dlatego przed rozpoczęciem ziołoterapii wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Czytaj również