- Strona główna
- Blog
- Dla zwierząt
- Dokarmianie ptaków — jak to robić, aby nie zaszkodzić?

Dokarmianie ptaków — jak to robić, aby nie zaszkodzić?
Ptaki są niezwykle ważnym elementem ekosystemu. Żywią się owadami, które często dokonują szkód w ogrodzie i ponadto przyczyniają się do powstawania wielu gatunków drzew oraz krzewów. W jaki sposób można odwdzięczyć się tym pożytecznym stworzeniom, nie zagrażając ich zdrowiu?
Dokarmianie ptaków — kiedy to robić?
Wiosną pożywienia dla ptaków nie brakuje. To dlatego, że krzewy i drzewa o tej porze roku obradzają obficie w owoce. Zimą sytuacja jest trudniejsza, gdy dostęp do pokarmu jest ograniczony. W tym niesprzyjającym dla ptaków okresie bardzo istotna jest pomoc człowieka. Już w październiku ptaki mogą mieć problem z dostępem do żywności.
Z tego względu wielu ornitologów zaleca dokarmianie ptaków w dziesiątym miesiącu kalendarzowym. Według specjalistów dokarmiane zwierzęta potrzebują pomocy aż do maja, w zależności od panujących warunków pogodowych. Natomiast dokarmianie ptaków wiosną i latem nie jest konieczne.
Należy pamiętać, że nie można przesadzać z wydłużaniem okresu dokarmiania dzikich ptaków, takich jak np. gołębie, sikory i wróble. Może to skutkować przyzwyczajeniem się zwierzęcia do wygodnego pobierania jedzenia z budki, co w konsekwencji sprawi, że ptak przestanie uzyskiwać pożywienie samodzielnie.
W jaki sposób można dokarmiać ptaki w zimę?
Jak dokarmiać ptaki? Istnieje wiele sposobów dokarmiania ptaków. Najwygodniejszym z nich jest zainstalowanie karmnika. Drewniany domek dla tych zwierząt można wykonać samodzielnie lub kupić przez internet. Bezpieczne miejsce montażu to podstawa, aby domek był funkcjonalny. Najlepiej zawiesić karmnik wysoko, przy gęstych i kłujących krzewach, które zapewnią ptakom bezpieczeństwo i ochronę przed drapieżnikami.
Największym błędem, jaki popełniają osoby dokarmiające ptaki przy pomocy karmników, jest sypanie do pojemników wszelkiego rodzaju słonych przekąsek jak na przykład słone orzeszki czy też solona słonina, ale też oddawanie pieczywa. Zdecydowanie niewskazane jest dokarmianie ptaków chlebem. Wszelkiego rodzaju sole w pokarmach są dla nich szkodliwe, nawet te dodane w nieznacznym stopniu jak na przykład w wyrobach piekarskich. Pamiętajmy, że ptaki nie trawią soli, a konsekwencje jej podania mogłyby skończyć się dla nich tragicznie.
Czy można dokarmiać ptaki w mieście?
Najczęściej występującym ptakiem w polskich miastach jest gołąb. Te górskie ptaki, pojawiły się w Polsce ponad 100 lat temu. Do dziś można je spotkać na ulicach i budynkach w dużych aglomeracjach. Dzieje się tak, ponieważ wysokie szklane budynki kojarzą im się z ich naturalnym środowiskiem, w jakim żyły. Gołębie niegdyś żywiły się roślinami jak na przykład nasionami traw, kwiatów oraz owoców.
Niestety, na ten moment gołębie przystosowały się do życia na terenach zurbanizowanych i wyjadają resztki pokarmów, które są zostawiane przez ludzi. Skoro są to dzikie ptaki, to czy powinno się je dokarmiać w miejskim otoczeniu? Nie ma ogólnego zakazu, który zabrania dokarmiania ptaków w mieście, jednak należy robić to świadomie. Ekolodzy stanowczo odradzają dokarmiania ptaków latem, a to ze względu na wysokie temperatury, które sprzyjają rozwojowi grzybów na pokarmach.
Jaką karmę wybrać dla dzikich ptaków?
Wiele osób zastanawia się czym dokarmiać ptaki, które odwiedzają karmniki. Odpowiedzią są różnego rodzaju mieszanki pokarmu dla ptaków, które można wykonać samodzielnie, kupić stacjonarnie w sklepie posiadającym dział ogrodowy lub przez internet. Podczas samodzielnego wykonywania mieszanki dla ptaków trzeba pamiętać o odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach każdej osoby, która dokarmia dzikie zwierzęta, i poznać ptasi jadłospis.
Czym karmić ptaki w karmniku zimą? Przede wszystkim mile widziane są nasiona i ziarna, na przykład słonecznika (bez soli), owsa, pszenicy, proso, ale również świeże lub suszone owoce, gotowane warzywa, a także orzechy. Oprócz tego dobrym pomysłem jest zainstalowanie w karmniku poidełka ze świeżą wodą, ponieważ bardzo często w zimie dostęp do niej jest zmniejszony. Należy pamiętać również o regularnym czyszczeniu karmnika z odchodów. Zapobiegnie to ptasim chorobom, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia zwierząt.
Czytaj również

Jak zadbać o zwierzaka w sylwestra?
Ludzie hucznie świętują sylwestra, wystrzeliwując fajerwerki, a zwierzęta często na tym cierpią, bo taki hałas wywołuje u czworonogów ogromny stres. Jak więc zadbać o swojego zwierzaka? Oto kilka wska

Jak przewozić psa w samochodzie? Porady dotyczące jazdy z czworonogiem
Pies, jako przyjaciel człowieka, jest obecnie częstym towarzyszem polskiej rodziny w czasie różnych podróży. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo pasażerów podczas transportu, w tym także czworonoga.

Jak przewozić kota w samochodzie? Wskazówki dotyczące podróży ze zwierzętami
Kot w samochodzie to coraz częstszy widok na drogach. Pupile towarzyszą swoim właścicielom np. w drodze na wakacje czy podczas weekendowego wypadu. Transport zwierzęcia do weterynarza również może odb